18 grudnia 2015 roku Senat  przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń - podkreślili senatorowie.

Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, ze wypada wówczas 100 rocznica śmierci pisarza.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia ro 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnej wartości - napisano w uchwale.

Henryk Sienkiewicz - jak głosi senacka uchwała - "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".

W uchwale zaznaczono, że kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów, a wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia.

Był i jest ambasadorem polskości, m. in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści "Quo vadis", która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenia - napisano.

Senat zwrócił się też do organów państwa i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, by w swojej działalności w roku 2016 uwzględniły potrzebę popularyzacji twórczości Sienkiewicza.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos urodzony 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey, jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i w puszczy".
Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski.
"Głoszono ja umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz.